(Kóbor) kutyából nem lesz szalonna- inkább házi kedvenc 56.
Tapolca - Megdöbbentő számadat, hogy hazánkban 1,5 millió fölötti kóbor kutyát számlálnak. Sajnos, már nagyon sok cica is erre a szomorú sorsra jutott. Közülük a "szerencsésebbek" állatmenhelyekre, vagy ideiglenes gazdikhoz kerülnek, de sokukat az utcán, erdőkben, egyéb helyeken éri el a végzete. Dr. Ásványi Tamás tapolcai állatorvossal egy sorozatot indítottunk útjára, amely ezt a kérdéskört feszegeti, és még sok egyéb állattartással kapcsolatos miértre is választ fogunk kapni.
Önök tudják mi az a klikker? Jómagam is dr. Ásványi Tamás állatorvostól tudtam meg. Második válaszában a rejtettheréjűséggel kapcsolatos információkat osztja meg a Kedves Olvasókkal.
- A klikker lényege, hogy megpróbálom úgy nevelni a kutyámat, hogy azt csinálja, amit én szeretnék. Ezt úgy tudom elérni, ha valamilyen módon trenírozom. Lehet ez ajándék, jutalomfalat vagy egyéb pozitív megerősítés. Az utóbbira alkalmas ez a bizonyos klikker. Nevezhetjük egyfajta tanulási segédeszköznek.
Amikor lenyomom, a házi kedvenc kap egy boldogság- impulzust. Az egész dolog lényege, hogy nem fenyítek, hanem jutalmazok. Attól a perctől képzettársítás alakul ki benne, ahogy jön a jel a klikkerből. Számára azt jelenti, hogy pl. érkezik a kaja, vagy indulunk sétálni...
Azért véleményem szerint van negatívuma is ennek a szerkentyűnek. Egy viszonylag hosszú tanulási folyamat végére tanulja csak meg a jószág ezt a történést. Amennyiben ezt követően hosszabb időre kihagyom e pozitív megerősítést, akkor hajlamos lesz elfelejteni. Röviden: a jószág hat hetes korától a haláláig ezzel a megerősítéssel kell, hogy éljen. Ezt a tulajdonos vagy maga a szerkezet fogja megunni. Amúgy hobbi szinten nem is ajánlom a klikkert, inkább abban az esetben tanácsos, ha célzattal képezem ki a jószágot (vakvezető, drogkereső, vadászat).
A kutyakiképzők nem is foglalkoznak szívesen ezekkel a technikai újdonságokkal. Szerintük a gazdi és a kutya közötti emocionális kapcsolatnál nincs célravezetőbb.
- Másik tulajdonod a rejtettheréjűségről szeretne többet tudni...
- Sajnos, az inernetes fórumokban olvasható kommentek sok esetben valótlan információkat tartalmaznak. Tudni kell, hogy a heréket azért a herezacskóba teremtette bele az isten, mert ott a helyük! A spermiumok termelődéséhez és jól működéséhez, valamint minden normális élettani folyamathoz az szükséges, hogy ne a 38 fokos testhőmérsékleten, hanem 1-2 fokkal az alatt tudjanak működni. Ezért is van kicsivel távolabb a testtől a herezacskó, mert ily módon csökkenti le az említett magasabb hőmérsékletet, ezáltal megfelelően fog működni az adott ivarszerv.
Születéskor a herék még a hasüregben vannak, addig nem is okoz problémát, amíg az adott ember, jelen esetben jószág ivaréretté nem válik. Amikor megtörténik, a herében egy érési folyamat zajlik le, majd elkezdenek termelődni a spermiumok. Amennyiben a herék a herezacskóban vannak, akkor minden rendben, de a hasüregben már érzik túl jól magukat. Egy teljesen kontrollálatlan bomlási folyamat kezdődik. Ennek következtében alakul ki a here szöveteiben a daganatos elváltozás. Ez akár az életébe is kerülhet.
A szakmai kutatások szerint nagyon gyakran, a hasüregben vagy a lágyékcsatornában maradt here daganatos elváltozást fog kapni. A rejtettheréjű állatok 25%- nál diagnosztizálható, ami egy igen jelentős mennyiség. Erre mondja azt a tudomány, hogy nem érdemes ezt a rizikót bevállalni, inkább el kell távolítani. Az szinte mindegy, hogy a hasüregben vagy a herezacskóban lévő herét távolíttatjuk el, ugyanaz a folyamat van elvégezve: a jószág meg lesz szabadítva az ivarmirigyeitől. Megszűntetjük a tesztoszteron túlsúlyt, ebből kifolyólag a kutyus hízásra lesz hajlamos.
Hangsúlyozom: nem a kiherélés miatt hízik majd a házi kedvenc, hanem azért, mert túl lesz etetve. Két választása van a tulajdonosnak: az ivartalanítás vagy az, hogy egy esetleges daganatos elváltozástól a másvilágra jutattja a kutyáját.
A 3 hónapos kanok esetében az utolsó oltásnál megnézzük, hogy a megfelelő helyén vannak-e a herék. Általában 10-12 napos korukra mert lent vannak, ha 3 hónapos korukban még a hasüregben vannak- az már gyanús történet.... de 1 éves korában mindezt újra le kell kontrollálni. Amennyiben akkor sem találjuk a herezacskóban, akkor egyértelműen rejtettheréjűségről beszélünk.
Ez viszont már a tenyésztésből kizáró tényezőnek minősül.