A Veszprém megyei település képviselő-testületének pénteki nyilvános ülésén a Deák Jenő Kórház aktív osztályainak megszűntetése ellen tiltakozók petíciójáról vitatkoztak. A városban két hete több mint ötszázan demonstráltak a kórház aktív belgyógyászati és sebészeti osztályainak megmaradásáért, és petíciójukban az önkormányzat tagjait, a polgármestert és Lasztovicza Jenő (Fidesz-KDNP) országgyűlési képviselőt kérték, hogy védjék meg a száz éve alapított kórházat.
Az önkormányzati és a kórházi vezetők korábbi közlése szerint a május 1-vel állami kézbe került intézmény fő profilja a jövőben a légzésrehabilitáció lesz, 71 ágyon. A krónikus betegellátásban az eddigi 20-ról 40-re emelik az ágyszámot, az ápolási ágyak száma 30 marad.
Császár László (Fidesz-KDNP) polgármester a vitában visszautasította a petícióban szereplő vádakat, és úgy vélte, a demonstráció nem volt pártsemleges, mert arra a Jobbik tapolcai szervezetének elnöke kért engedélyt. Hozzátette: a Semmelweis Tervben lefektetett szakmai elképzelések a lakosok érdekeit fogják szolgálni, mindent megtesznek a betegellátás hatékonyságának növeléséért.
Az indulatokkal kísért vitában több orvos is felszólalt.
Czirner József, az Országos Mentőszolgálat regionális orvos-igazgatója úgy vélte, hogy az új struktúra megfelelően megválasztott betegutak mellett elegendő lesz a térség ellátásához.
Mohos György, a sebészet osztályvezető főorvosa kérdésre válaszolva elmondta: a sebészet megszűnésével július elsejétől az egynapos sebészeti ellátások lesznek és bővítik a szakrendeléseket. A betegeket a nap 24 órájában, ügyeleti időben is sebész szakorvos fogadja, és a kisebb traumás sérülések (törés, vágott, szúrt sebek) ellátásához a megfelelő műszerezettség rendelkezésre áll.
Lang Zsuzsa belgyógyász szerint senki nem marad orvos nélkül, a belgyógyászat 40 krónikus ággyal üzemel tovább, és bővítik a járóbeteg szakrendelés óraszámát.
Kérdésre válaszolva elmondták, hogy néhány szakorvos távozik a kórházból, de az uniós pályázatoknak köszönhetően a kórház az eddiginél jobb felszereltséggel tudja ellátni a feladatát.
Lasztovicza Jenő országgyűlési képviselő, a megyei közgyűlés elnöke szerint azzal, hogy a tiltakozó akció szervezői nem írták ki a pártjuk nevét, tudatosan félrevezették a lakosságot. A politikus a petíciót sértőnek tartotta, mert már 2006-ban bezárták volna a kórházat több mint 180 milliós adóssága miatt.
Lévai József (MSZP) azt mondta: a szervezők az ügy jellege miatt nem helyeztek el pártlogót a petíciójukon. Bejelentette: már 7200 aláírást gyűjtöttek össze, és kérte, hogy a döntéshozók vegyék figyelembe az emberek véleményét.
Császár László polgármester elmondta: a kórházak kapacitásának elosztásáról hétfőn tárgyal az Országgyűlés egészségügyi bizottsága, ahol a kórházat Lasztovicza Jenő képviseli majd.