Tapolca- 2012. június 7.- A Wass Albert Könyvtár és Múzeum soron következő rendezvényén Háy János írót, költőt látták vendégül. Az irodalmi személyiség beszélgetőpartnere Németh István Péter, városunk kortárs irodalomtörténésze, költője, műfordítója volt.
Az irodalmi program a Nemzeti Kulturális Alap támogatásával, a Márai- program részeként valósult meg.
Németh István Péter rövid bevezetője után az 52 esztendős "kollégáját" arról faggatta, milyen gyermekkora volt, hogyan került kapcsolatba az irodalommal?
Háy János a maga szerénységével, ám annál választékosabb pátoszával válaszolva, utalt rá: szülei két külön kultúra képviselői voltak. Ez a dualitás nyomon követhető rajta a mai napig- hol fegyelmezni kell magát, máskor pedig "lazábbra" veszi a dolgokat.
Mint kiemelte, a vámosmikolai palóc miliő meghatározó volt gyerekkorában, a gimnáziumi évektől mégis a főváros töltötte be a központi szerepet. Itt tapasztalta meg és lett részese az alternatív kultúr-szegmensnek, sok ilyen jellegű rendezvényen vett részt.
Felsőfokú tanulmányait a Szegedi Tudományegyetem Juhász Gyula Tanárképző Főiskolai Karán végezte (orosz-történelem szak), ide későbbi felesége miatt jelentkezett. 1989- ben már be is fejezte pedagógus pályafutását, de ez évben már meg is jelentette első kötetét- Gyalog megyek hozzád a sétálóúton címmel. Ennek a műnek a nyitómondatára utalt Németh István Péter is, amely: "Háy János nevű személy nem létezik."
Szeged városára külön is kitért, mint hangsúlyozta: - Ez a város fontos volt számomra a gimnáziumi évek után, önérzetet, öntudatot adott. A főiskola kellő lelkierővel vértezett föl, merítettem belőle.
Zenei "pályájával" kapcsolatos kérdésre válaszolva utalt rá: szegedi barátaival alapította meg élete első, egyben utolsó zenekarát, az Originál Lágert, amely nem volt hosszú életű... de a zene, benne a beat iránti szeretete megmaradt.
Beszélgetésük során az elismert irodalmi személyiség művei mellett sem mentek el. Németh István Péter a Marlon és Marion címét próbálta asszociáció segítségével megfejteni. E könyvében versek és novellák is olvashatóak, tartalmilag a szerelem, a nagy hősök kaptak benne helyet. Háy János rámutatott: - A műalkotás a világ teljességét kell, hogy átfogja. Szembesíti az olvasót az egésszel. Fontos, hogy meglegyen a katarzis az olvasó és a mű között.
Prózai alkotásai közül a Dzsigerdilen című művéről esett szó, amelyben a török időket dolgozza föl a maga stílusában, méltán lehet rá büszke.
A közel húsz irodalmi elismeréssel és számtalan művel büszkélkedhető Háy János igazi irodalmi csemege volt azok számára, akik megtisztelték jelenlétükkel a rendezvényt.