Lap-FölDI 3 - Online hírek és érdekességek

Üdvözlöm a Kedves Olvasót! Lap-Föld az online média apró szegmense, ahol Önöket tájékoztatjuk a mindennapokról- hírek, tudósítások, érdekességek, és sok egyéb... fókuszban szűkebb pátriámmal- Tapolcával. Dancs István

(Kóbor) kutyából nem lesz szalonna- inkább házi kedvenc 55.

Tapolca
 - Megdöbbentő számadat, hogy hazánkban 1,5 millió fölötti kóbor kutyát számlálnak. Sajnos, már nagyon sok cica is erre a szomorú sorsra jutott. Közülük a "szerencsésebbek" állatmenhelyekre, vagy ideiglenes gazdikhoz kerülnek, de sokukat az utcán, erdőkben, egyéb helyeken éri el a végzete. Dr. Ásványi Tamás tapolcai állatorvossal egy sorozatot indítottunk útjára, amely ezt a kérdéskört feszegeti, és még sok egyéb állattartással kapcsolatos miértre is választ fogunk kapni.

tom4.jpg


Még tartanak a kutyákkal kapcsolatos kérdések, de dr. Ásványi Tamás várja az egyéb lakásban, ház körül tartott állatokkal kapcsolatos kérdéseket is- legyen szó cicákról, lovakról, szarvasmarháról...

Két kérdésre ad választ a népszerű állatorvos: mit tegyünk, ha négylábú családtagunk  székrekedéssel küzd, valamint talált kutya esetén hogyan cselekedjünk.


- Mint minden betegségnél, székrekedés esetén is fontos megtudnunk, mi a kiváltó ok. Sajnos, vannak variációk. Egyik a helytelen táplálkozás- száraz tápot kapott, viszont ehhez nem társult megfelelő mennyiségű víz. Az eledelben akár sok csont is lehetett, már említettem, ezt a jószág nem tudja megemészteni, a bélben mindez dugószerű sűrítménnyé áll össze-  szorulásos eredetű problémákat okozhat.

Az is előfordul, hogy idős a házi kedvenc, ilyenkor lassul a bélműködés, vagyis más típusú takarmányozásra lenne szüksége, mint fiatal korában. Azután- elképzelhető, hogy kan kutyusról beszélünk, öreg is, a prosztatája van megnagyobbodva. Ez a végbél utolsó szakaszában egy homokórához hasonló lefűződést okoz, ezért a széklet lassabban tud eltávozni. A szervezete visszaszívja a vizet, ilyenkor is fenáll a szorulásos állapot. Emellett ide tudom még sorolni a rágási problémákat, fogíny gyulladását, fogkövességet.

Házi praktikákkal is lehet bizonyos esetekben próbálkozni. Ilyen, ha a kutyának olajos halat, tőkehal-májat, szardíniát adunk. Ezek az olajos eledelek nem szívódnak föl, ugyanakkor nedvesítik a bél nyálkahártyáját. Amennyiben ez sikertelen akció, jöhet a parafinolaj, de ez sem mindig segít a bajban.

Mivel kutyáknál nehéz humán hashajtóról beszélni, ezért szoktuk a Fenolftalein nevű gyógyszert ajánlani, ami egy kíméletes hashajtást fog produkálni. Olyan is előfordulhat, hogy a jószág bűzmirigyénél van idült gyulladás... ilyenkor fáj neki, inkább visszatartja- ettől is bekeményedhet a széklete.

Szakemberre mindenképpen szükség van ezekben az esetekben, mert csak az állatorvos képes fölfedni a baj eredetét, majd ezután ő lesz az a személy, aki kezeli és gyógyítja is a négylábú családtagot. Nem megfelelő házi praktival kezelt kutya esetében az elhullás veszélye is fenáll.

tom5.jpg

- Mit tegyen az a kedves kérdező, aki erdőben talált rá egy néhány hetes kutyusra?

- Ebben a témakörben a magyar jogrend sem szabályoz egyértelműen. Viccesen fogalmazhatok úgy: Ki mit talál- azé! A valóság viszont ennél sokkal komolyabb! Amennyiben a kutya eredeti tulajdonosa kétséget kizáróan bizonyítható... és a jószágot ellopták től, vagy éppen elveszett- akkor visszakövetelhető. Érthetőbben: ha házi kedvencünk fültetoválással, mikrochippel rendelkezik, ennek alapján egyértelműen beazonosíthatjuk. Amennyiben a tulajdonos nem egyezett bele az állat egyéb irányú távollétébe- jog szerint őt illeti a jövőben is.

Amikor beazonosíthatatlan az eb, nincs semmi azonosítási jel rajta, csak a látható külső jegyei, mint pl.: kistestű, fekete, kan kutya... majd az állatorvos még megtippeli az életkorát- nos, akkor minden további nélkül megtarthatom a házi kedvencnek szánt talált kutyuskát.

Természetesen a hatályos állategészségügyi jogszabályoknak mindenképpen meg kell felelni. Vagyis a gazdi által választott állatorvoshoz be kell jelenteni, hogy talált egy ebet. A szakember ellátja a szükséges oltással- ugyanis nem tudhatjuk, hogy előtte milyen védekezési ellátásban részesítették. Ilyen esetekben oltatlan jószágnak minősül. A rendelőben kapott Oltási könyve lesz a származását, tulajdonjogát igazoló okirat. Ezután már hiába reklamál az eredeti tulajdonos, hitelt érdemlően nem tudja igazolni, hogy az ő kuyája volt.

kutyi.jpg

- Ehhez a témakörhöz tartozik: előfordul, hogy szakítanak a felek, nem tudnak megegyezni, kinél legyen a négylábú családtag? Ilyenkor mi a megoldás...ha van?

- Sajnos, ebben a speciáis esetben sem könnyű- a feleknek, de a házi kedvencnek sem. Ő mindkét félhez ragaszkodik (alapesetben). A könyvecskében szereplő név- elméletileg- a jószág "jogos" gazdája, tulajdonosa, de ez a másik fél részéről megtámadható. Családon belül a tulajdonjog ugyan "bevethető", de az említett tulajdonjog igazolására már nem alkalmas, csak idegen személy esetén.







Weblap látogatottság számláló:

Mai: 27
Tegnapi: 28
Heti: 183
Havi: 821
Össz.: 198 593

Látogatottság növelés
Oldal: Interjú- (Kóbor) kutyából nem lesz szalonna- inkább házi kedvenc 55.
Lap-FölDI 3 - Online hírek és érdekességek - © 2008 - 2024 - lapfoldiharom.hupont.hu

A HuPont.hu jelszava az, hogy itt a honlapkészítés ingyen van! Honlapkészítés Ingyen

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »